Sale! Koyo aluminum racing radiators are designed to be direct factory replacement units. Koyo racing radiator features a much thicker core with a more efficient fin design that helps with flow and temperature drop over the surface.Koyo is Japans largest afterma
Koyo aluminum racing radiators are designed to be direct factory replacement units. Koyo racing radiator features a much thicker core with a more efficient fin design that helps with flow and temperature drop over the surface.
Koyo is Japans largest aftermarket radiator manufacturer, utilizing the latest aircraft quality aluminum and Heli-arc welded. Heli-arc soldering is the highest quality standard for enforcement along aluminum connections.
Upper radiator hose may require trimming for proper clearance.
Early model WRX owners need to verify that their stock radiator has a radiator cap. WRX models without a radiator cap need the 2002 WRX radiator.
| Mfgr. Warranty: | Initial Start Up |
| Core Depth: | 1.4in |
| Core End Tank Material : | Aluminum |
| Core Height : | 13.4in |
| Core Width : | 25.5in |
| Includes Radiator Cap: | No |
| Overall Depth: | OEM Size |
| Overall Height: | OEM Size |
| Overall Width: | OEM Size |
Cost: $25
Free Shipping
We offer free shipping on orders over $30. Please check the free - shipping eligibility at checkout.
Delivery Time:
It usually takes [3-5] business days for standard shipping. Please note that this is an estimated time frame and may be affected by local holidays, and unforeseen circumstances.
Reviews
There are no reviews yet.