Sale! An ideal upgrade to the stock OEM radiator, the Mishimoto Subaru Impreza aluminum radiator will give your vehicle a cooler, more efficient running engine. Most people overlook the importance of installing an upgraded radiator in their engine. Not only will
An ideal upgrade to the stock OEM radiator, the Mishimoto Subaru Impreza aluminum radiator will give your vehicle a cooler, more efficient running engine. Most people overlook the importance of installing an upgraded radiator in their engine. Not only will it produce 30% greater cooling capacity, but will also boost engine functions and prevent your car from overheating. All Mishimoto performance radiators are made with durable aircraft-quality aluminum, feature a dual core, and polished end tanks. By replacing your stock Impreza GC8 radiator you will notice a cooler, more efficient running engine. Mishimoto can solve your cooling problems with our durable, efficient aluminum radiator.
Upper radiator hose may require trimming for proper clearance.
| Mfgr. Warranty: | Limited Lifetime Warranty |
| Core End Tank Material: | Aluminum |
| Includes Radiator Cap: | Yes |
| Overall Depth: | OEM Size |
| Overall Width: | OEM Size |
| Overall Height: | OEM Size |
| Core Depth: | 2.05in |
| Core Width: | 27.08in |
| Core Height: | 13.35in |
Cost: $25
Free Shipping
We offer free shipping on orders over $30. Please check the free - shipping eligibility at checkout.
Delivery Time:
It usually takes [3-5] business days for standard shipping. Please note that this is an estimated time frame and may be affected by local holidays, and unforeseen circumstances.
Reviews
There are no reviews yet.