Sale! The Mishimoto Subaru WRX Performance Aluminum Radiator is designed and engineered to reduce coolant temperatures by +20F (+11C), maximize cooling efficiency by up to 15%, and most importantly to protect your car from overheating. It is the ideal upgrade to
The Mishimoto Subaru WRX Performance Aluminum Radiator is designed and engineered to reduce coolant temperatures by +20F (+11C), maximize cooling efficiency by up to 15%, and most importantly to protect your car from overheating. It is the ideal upgrade to the stock Subaru radiator, whether you drive your vehicle daily or take it for track runs. The Mishimoto WRX radiator features a lightweight dual core, 100% brazed aluminum, and polished end tanks, enhancing the overall performance of your engine. The engineers at Mishimoto designed this radiator with a 117% increase in coolant capacity, 42% increase in coolant surface area, and 34% increase in air surface area, making it an ideal upgrade to keep your new FA20-DIT running cool! Every Mishimoto aluminum radiator is a direct stock fit making installation effortless, with no cutting or modification required.
| Mfgr. Warranty: | Limited Lifetime Warranty |
| Core End Tank Material: | Aluminum |
| Includes Radiator Cap: | Yes |
| Overall Depth: | OEM Size |
| Overall Width: | OEM Size |
| Overall Height: | OEM Size |
| Core Depth: | 1.34in |
| Core Width: | 27.41in |
| Core Height: | 13.39in |
Cost: $25
Free Shipping
We offer free shipping on orders over $30. Please check the free - shipping eligibility at checkout.
Delivery Time:
It usually takes [3-5] business days for standard shipping. Please note that this is an estimated time frame and may be affected by local holidays, and unforeseen circumstances.
Reviews
There are no reviews yet.