Sale! By replacing your current Subaru Forester XT 2.5L radiator with a Mishimoto performance aluminum radiator, you will notice a cooler more efficient running engine. The Mishimoto Subaru Forester XT 2.5L Turbo radiator is made with a lightweight two row core
By replacing your current Subaru Forester XT 2.5L radiator with a Mishimoto performance aluminum radiator, you will notice a cooler more efficient running engine. The Mishimoto Subaru Forester XT 2.5L Turbo radiator is made with a lightweight two row core made of 100% brazed aluminum and polished aluminum tank end tanks. Installing a direct OEM fit Mishimoto radiator is effortless with no cutting or additional modifications required.
Upper radiator hose may require trimming for proper clearance.
| Mfgr. Warranty: | Limited Lifetime Warranty |
| Core End Tank Material: | Aluminum |
| Includes Radiator Cap: | Yes |
| Overall Depth: | OEM Size |
| Overall Width: | OEM Size |
| Overall Height: | OEM Size |
| Core Depth: | 1.65in |
| Core Width: | 27in |
| Core Height: | 14.1in |
Cost: $25
Free Shipping
We offer free shipping on orders over $30. Please check the free - shipping eligibility at checkout.
Delivery Time:
It usually takes [3-5] business days for standard shipping. Please note that this is an estimated time frame and may be affected by local holidays, and unforeseen circumstances.
Reviews
There are no reviews yet.