Sale! Taking a fresh approach formed from years of motorsport and component design experience, Process West is proud to announce the new VertiCooler slant mount intercooler system for the 2008-2014 WRX. Designed and engineered with rapid air-charge cooling and f
Taking a fresh approach formed from years of motorsport and component design experience, Process West is proud to announce the new VertiCooler slant mount intercooler system for the 2008-2014 WRX. Designed and engineered with rapid air-charge cooling and flow-path efficiency as the key objectives, the VertiCooler is a revolutionary take on Subaru intercooler design that takes turbocharger cooling to a new level, guaranteeing the best performance and improved engine durability.
The Process West VertiCooler combines the advantages of a large and free-flowing Process West core with a design that mounts the new intercooler at a 15-degree slant, meaning it sits almost vertically in the engine bay. Packaged with a new hood duct design that force-feeds external airflow straight onto the intercooler fins, there is now a highly efficient air exit path courtesy of the VertiCooler mounting angle that flows all of this (now heated) air back down through the engine bay and out the underside of the car through the transmission tunnel for a shallow, cool, and low-restriction exit path. Compared to the near 90-degree angle that the air must turn with the stock intercooler setup in place, the advantages of the Process West VertiCooler design become clear. The VertiCooler also has the largest volume of any aftermarket intercooler for the 2008-2014 WRX with core measurements of 400mm flow length x 205mm stack height x 120mm thick.
Black, Powder coated.
| Color: | Silver |
| Core Depth: | 4.72 in |
| Core End Tank Material: | Aluminum |
| Core Height: | 8.07 in |
| Core Type: | Bar and Plate |
| Core Width: | 15.75 in |
| Includes New Clamps: | Yes |
| Installation Hardware Included: | Yes |
| Intercooler Piping Included: | Yes |
| Intercooler Piping Material: | Silicone |
| Mfgr. Warranty: | 1 Year |
| Return Policy: | Standard |
Cost: $25
Free Shipping
We offer free shipping on orders over $30. Please check the free - shipping eligibility at checkout.
Delivery Time:
It usually takes [3-5] business days for standard shipping. Please note that this is an estimated time frame and may be affected by local holidays, and unforeseen circumstances.
Reviews
There are no reviews yet.