Sale! Process Wests young yet infamous Verticooler is now available for the 2015+ Subaru WRX. Why opt to go with the Verticooler? Process West is constantly investing the time and research to develop effective parts for the WRX platform. Intercoolers are their b
Process Wests young yet infamous Verticooler is now available for the 2015+ Subaru WRX. Why opt to go with the Verticooler? Process West is constantly investing the time and research to develop effective parts for the WRX platform. Intercoolers are their bread and butter as evidenced by the stellar design of this intercooler.
WILL NOT FIT CVT MODELS.
Most conventional top mount intercooler designs have the intercooler lay flat on top of the engine. The air is forced though the scoops ducting and has to make a 90 degree turn into the intercooler. The Process West Verticooler is mounted at a 15 degree angle, so when the air enters the scoop, it SLAMS into the Verticooler. This makes for much more cooling efficiency which means more power and improved responsiveness.
Comes with all the hardware necessary for an afternoon installation.
| Color: | Black |
| Core Depth: | 4.72 in |
| Core End Tank Material: | Aluminum |
| Core Height: | 13.02 in |
| Core Type: | Bar and Plate |
| Core Width: | 15.75 in |
| Includes New Clamps: | Yes |
| Installation Hardware Included: | Yes |
| Intercooler Piping Included: | Yes |
| Piping Color: | Black |
| Piping Material: | Silicone |
| Mfgr. Warranty: | 1 Year |
| Return Policy: | Standard |
Cost: $25
Free Shipping
We offer free shipping on orders over $30. Please check the free - shipping eligibility at checkout.
Delivery Time:
It usually takes [3-5] business days for standard shipping. Please note that this is an estimated time frame and may be affected by local holidays, and unforeseen circumstances.
Reviews
There are no reviews yet.